Jakie sporty zimowe są popularne w Polsce?

Mimo, że za sprawą ocieplającego się klimatu zimy w Polsce trwają coraz krócej i mamy coraz mniej śniegu to sporty zimowe cieszą się niesłabnącą popularnością. Duża liczba amatorów przekłada się także na zainteresowanie wśród profesjonalistów. Sporty zimowe w naszym kraju przeżywają swój renesans a Polscy zawodnicy i zawodniczki odnoszą ogromne sukcesy. Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch – tych osób nie trzeba nikomu przedstawiać. Przyjrzyjmy się jakie sporty są najbardziej popularne w naszej ojczyźnie i w jakich odnosimy największe sukcesy.

Skoki narciarskie

Minęło już kilkanaście lat odkąd Adam Małysz odnosił swoje największy sukcesy, bił swoich przeciwników i kolejne rekordy skoczni. Po wielkim mistrzu przyszło kolejne pokolenie skoczków wychowanych na jego sukcesów a Małysz doczekał się nawet skoczni w Wiśle swojego imienia. Kamil Stoch jest na najlepszej drodze, by mieć jeszcze więcej tytułów od wielkiego mistrza. Ostatnio także Dawid Kubacki błysnął świetną formą wygrywając turniej 4 skoczni.

Polacy w ostatnich latach odnosili duże sukcesy, zarówno indywidualnie jak i drużynowo w skokach narciarskich. Martwić może jedynie brak młodych i utalentowanych zawodników, którzy stwarzaliby nadzieję na przejęcie schedy po Stochu czy Kubackim. Mamy jednak nadzieję, że przy niesłabnącej popularności skoków w naszym kraju tacy w końcu się pojawią.

Biegi narciarskie

Justyna Kowalczyk – swego czasu sportowiec roku, polska biegaczka narciarska, mistrzyni i multimedalistka olimpijska, wygrała w swojej dyscyplinie chyba wszystko co możliwe. Cztery razy zdobyła Puchar Świata w biegach narciarskich i wielokrotnie Mistrzostwo Świata. Dziś Justyna Kowalczyk ma już 37 lat i nieuchronnie zbliża się do zakończenia sportowej kariery.

Prawdopodobnie nie ma i nie będzie długo w Polsce zawodnika lub zawodniczki, który osiągnie choćby część tego w biegach narciarskich co Justyna Kowalczyk. Monika Skinder mająca zaledwie 18 lat jest już wicemistrzynią świata juniorek. Ona wraz z pozostałymi zawodniczkami młodego pokolenia będzie starała się nawiązać do sukcesów Justyny.

Snowboard

Snowboard to niezwykle popularny sport wśród amatorów – jest łatwy do opanowania i daje mnóstwo frajdy. Od wielu lat to także dyscyplina sportowa, która ma już pewne miejsce na zimowych igrzyskach olimpijskich. Polacy nie odnoszą jak na razie większych sukcesów w tej dyscyplinie, daleko im do sukcesów Stocha czy Kowalczyk. Wśród kobiet czołowe polskie zawodniczki to Weronika Biela i Aleksandra Król zaś wśród mężczyzn najlepiej rokują Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk. Wciąż jednak ich poziom nie pozwala na walczenie o czołowe pozycje w zawodach Pucharu Świata.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *